لیستوفر

Image listofer article

لیستوفر

لیستوفر میلگردهای سازه بتنی به معنی تهیه جدول برش میلگردهای آن سازه است. از مزیت های تهیه لیستوفر می توان به موارد زیر اشاره کرد

  1. وزن کلی میلگردهای سازه مشخص می شود
  2. تعداد شاخه هر میلگرد جهت خرید میلگرد مشخص می شود
  3. نحوه برش و تعداد برش میلگردها مشخص می شود ( مثلا چه تعداد خاموت با چه قطری و با چه ابعادی و ... در این سازه نیاز است)
تهیه لیست برش بهینه میلگردها، یکی از دغدغه های همیشگی محاسبین و مجریان ساختمان بوده ، 3 موضوع برای تهیه یک لیست برش میلگرد خوب موثر است که بخشی از آنها در نرم افزار نقشه ساز و بخشی دیگر با امکان لینک شدن به نرم افزار های معروف خارجی امکان پذیر است.


امکان اول : تهیه لیست برش بهینه هنگام ترسیم
نقشه ساز امکانی به نام رندسازی جدولی دارد، برای آشنایی با آن مثال زیر را مطالعه کنید
برای این که یک لیست برش خوب داشته باشیم باید حدالامکان هنگام ترسیم نقشه به رند بودن طول میلگردها و اینکه طول میلگرد قطاعی مناسبی از 12 متر باشد دقت کنیم. مثلا اگر جایی طول میلگرد 2.95 است ، می توانیم آن را در نقشه ها 3 متر در نظر بگیریم تا قطاع مناسبی از 12 متر باشد و پرتی ما را به حداقل برساند. از طرفی فرض کنید در یک سازه چند برش با ابعاد 2.9 متر ، چند برش با ابعاد 2.95 و چند برش با ابعاد 3 متر داشته باشیم. در این صورت علاوه بر پرتی های چندسانتی متری، قابلیت اجرایی کار کم می شود و کارگری که برش میلگردها را نیز انجام می دهد کلافه شده و در اجرا نیز این میلگردها ممکن است با هم اشتباه شوند (به دلیل نزدیک بودن ابعاد) ولی اگر همه آنها 3 متر در نظر گرفته شود همه این مشکلات حل می شود. امکان رندسازی جدولی شما را قادر می سازد که به نرم افزار بگویید مثلا اگر در ترسیم ها، طول میلگردی بین 2.8 تا 3 متر بود ، در ترسیم ها آن را 3 متر لحاظ کن. به صورت یک جدول می توانید مقادیر رندسازی را در نرم افزار وارد نمایید.


امکان دوم:
تهیه لیستوفر و ویرایش پذیری
معمولا محاسبین سازه پس از ترسیم اتوماتیک نقشه ها توسط نرم افزارهای  ترسیم نقشه، برخی قسمت های آن را به دلخواه خود ویرایش می کنند. به عنوان مثال پس از ترسیم و با توجه به نقشه ترسیم شده متوجه می شوند فاصله میلگرد ها در یک تیر خیلی کم است و تصمیم میگیرند از شماره میلگرد دیگری استفاده کنند. اگر ویرایش ها کم باشد معمولا آن را در خود اتوکد انجام می دهند. در این صورت برای اصلاح اتوماتیک لیستوفر نیاز است که از افزونه های اتوکد استفاد شود.
نرم افزار نقشه ساز برای تهیه لیستوفر به افزونه معروف خارجی AFTER متصل می شود و به همین دلیل ویرایش نقشه و لیستوفر بسیار در آن راحت است.


امکان سوم :
برش بهینه میلگرد
بعد از این که لیست برش تهیه شد، باید ترتیبی اندیشید که پرتی میلگردها کم شود. مثلا اگر در یک تیری میلگرد 7.8 متری داشتیم و از همان شماره میلگرد در تیر  دیگری به طول 4.2 نیاز بود، می توان این ها را از یک شاخه میلگرد برش داد تا پرتی نداشته باشیم. چینش برش ها بر شاخه های میلگرد به صورت بهینه ترین حالت ، توسط نرم افزار خارجی برش بهینه میلگرد انجام می شود که نحوه اتصال لیستوفر نقشه ساز به آن را در فیلمی به طور کامل توضیح داده ایم

امکانی برای کاهش پرتی میلگرد

در این فیلم با 2 مزیت رندسازی جدولی یعنی کاهش پرتی میلگردها و تیپ شدن لیست برش (کاهش لیست برش) میلگردها در لیستوفر آشنا خواهیم شد. نرم افزار نقشه ساز

ویدیو آموزش تهیه لیستوفر

در این فیلم با نحوه تهیه لیستوفر توسط خروجی نقشه ساز و با استفاده از افزونه افتر آشنا خواهیم شد.

Listofer by After